Jaki pryzmat wybrać?

Podczas wykonywania pomiarów często używamy tachimetru. Tachimetr to urządzenie łączące dwa inne instrumenty w całość, czyli dalmierz i teodolit. Tachimetr więc pozwala na pomiar kątów poziomych i pionowych oraz odległości. Cyfrowe tachimetry dzielą się na lustrowe i bezlustrowe. Oznacza to, że do wykonania pomiaru odległości potrzebny jest pryzmat geodezyjny, żeby odbić wiązkę lasera. Są tachimetry, które wykonują pomiary z lustrem jak i bez niego. Używanie pryzmatu znacząco zwiększa dokładność wykonywanych pomiarów oraz zasięg. Odległość pomiaru może zwiększyć się z 80 metrów bez pryzmatu do 500 metrów z pryzmatem, wszystko zależy od konkretnego modelu tachimetru.

Czym jest pryzmat?

Pryzmat geodezyjny jest wykonany płaszczyzn ułożonych prostopadle względem siebie. Tworzą one przecinające się linie. Płaszczyzny są pokryte srebrną lub miedzianą powłoką, która odbija wiązkę lasera z powrotem do tachimetru.

Na czym ustawić reflektor

Wybierając odpowiednie lustro musimy zdecydować, gdzie go chcemy używać. Możemy pryzmat montować na tyczce, na statywie, lub montować go na stałe w celu monitorowania obiektu.

Dokładność

Decydując się na lustro musimy również określić dokładność jaką potrzebujemy zamierzając wykonywać pomiary z jego pomocą. Dokładność w przypadku pryzmatów to po pierwsze dokładność centrowania wyrażana w milimetrach oraz odchylenie wiązki lasera wyrażane w sekundach kątowych. Wiązka wejściowa powinna być taka sama jak wiązka wyjściowa, zwiększa nam się wtedy dokładność oraz zasięg, ponieważ sygnał zwrotny jest silniejszy.

Wielkość lustra

Ważnym parametrem pryzmatu jest jego średnica. Wybór nasz zależy od tego, jak daleko zamierzamy celować tachimetrem na pryzmat. Większa średnica reflektora zapewni nam swobodne celowanie na dużą odległość. Minipryzmaty zapewniają duża dokładność oraz są montowane w celu monitoringu obiektów.
Dodatkową rzeczą są tarcze celownicze. Dzięki nim dużo łatwiej jest znaleźć pryzmat w okularze oraz dokładnie wycelować krzyż kresek tachimetru w centrum lustra, co przekłada się na zwiększenie dokładności.

Stała pryzmatu

Używając pryzmatu musimy zwrócić uwagę czy jest on kompatybilny z naszym tachimetrem. Dodatkowo każdy pryzmat ma stałą, może wynosić 0. Stała ta musi być uwzględniona w instrumencie podczas pomiarów w celu uniknięcia błędów pomiarowych. Co zrobić w przypadku, gdy nie wiemy ile wynosi stała dla naszego zestawu tachimetru i lustra lub mamy wątpliwości? Możemy sami wyznaczyć w prosty sposób stałą. Musimy założyć bazę pomiarową AB wraz z punktem C znajdującym się na odcinku AB. Wykonujemy pomiary odpowiednio AB, AC i CB. Teraz możemy zapisać prostą zależność i wyznaczyć stałą k.

(AC+k)+(CB+k)=AB+k
stąd k=AB-(AC+CB)

Co to jest folia dalmiercza?

W przypadku pomiarów, do których potrzebujemy użyć wiele reflektorów, koszt byłby bardzo duży. Rozwiązaniem są tarcze dalmiercze, czyli zaprojektowana specjalnie folia odblaskowa z krzyżem do celowania. Mogą być w formie tarcz z uchwytem lub jako samoprzylepna folia, którą możemy przykleić do ściany budynku. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy pomiarach konwergencji budowy tuneli albo w celu ułatwienia celowania zwykłym dalmierzem. Jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu do szklanych pryzmatów oraz bardzo wszechstronne. Nie musimy się także bać o przypadkowe stłuczenie takiej tarczki.

Oferta sklepu

Znając już ogólne pojęcia zapraszamy do przeglądu wybranych modeli pryzmatów geodezyjnych w ofercie naszego sklepu.

FORGEO AK18 0/30 mm

Pryzmat Forgeo posiada dużą, jaskrawą tarcze celowniczą w zestawie, możemy ją wraz z lustrem ustawiać pod dowolnym kątem. Zaletą tego lustra jest jego duża średnica, czyli 62,5 mm. Cały reflektor dzięki temu świetnie sprawdza się podczas pomiarów na dużej odległości. Montuje się go na gwint 5/8” oraz ma dwie stałe 0 i –30mm. W zestawie jest zawarty pokrowiec do bezpiecznego transportu.

FORGEO 121

Pryzmat GPR 121 jest wykonany z wysokiej jakości szkła. Jego powierzchnie odblaskowe pokryte są powłoką zapobiegającą osiadaniu pyłu i kurzu. Obudowa jest wykonana z metalu przez co reflektor jest wytrzymały. Jego średnica 62,5 mm oraz tarcza, którą można obrócić pod dowolnym kątem wraz lustrem ułatwia celowanie z dużej odległości. Dokładność pryzmatu to 2” a jego stała to –34 mm.

FORGEO 101

Ten minipryzmat dzięki swojej dokładności, czyli 2”, może być stosowany do pomiarów realizacyjnych. Dwustronna tarcza z oznaczonymi stałymi 0 i –30 mm pozwala nam ustawić pryzmat pod dowolnym kątem. Obudowa wykonana jest z metalu, co przekłada się na wieloletnie użytkowanie. Przy zakupie otrzymujemy również pokrowiec.

FORGEO 109 L-bar

Ten uniwersalny minipryzmat jest kompatybilny z różnego rodzaju tachimetrami. Całkowite wymiary pryzmatu to tylko 5 na 5 centymetrów, a jego średnica wynosi 23,8 mm. Lustro posiada profil w kształcie litery L, dzięki czemu łatwo go zamontujemy do obiektu. Jest dobrze przystosowany do monitorowania tuneli, dróg, mostów, zapór wodnych, budynkach i wielu innych miejscach, w których jest konieczność monitorowania przemieszczeń.

360 FORGEO typ Leica CRZ101

Jest to minipryzmat, który zapewnia celowanie na niego z każdej strony, przez co ułatwia pomiary. Jego niewielki rozmiar sprawia, że posiada największą dokładność kierowania, czyli zaledwie 1,5 mm. Jest solidnie wykonany, tak aby spełniał najlepsze kryteria. Jest kompatybilny z tachimetrami Leica, dla których stała wynosi +30 mm. W przypadku innych modeli tachimetrów stała ta wynosi –4,4 mm.

FORGEO 12T Typ TOPCON

Pryzmat z tego zestawu posiada bardzo dużą średnicę 64 mm wraz z dużą tarczą celowniczą. Połączenie to pozwala na swobodne celowanie na pryzmat z bardzo daleka. Pryzmat jest zamocowany na spodarce ze śrubami poziomującymi. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zamontować reflektor na statywie i precyzyjnie ustawić. Dokładność tego instrumentu to 2” a jego stała wynosi 0.

Tarcza dalmiercza Forgeo z żółtą folią, typ Leica

Tutaj mamy do czynienia z tańszą alternatywą dla szklanych pryzmatów. Po obu stronach obrotowej tarczy znajduje się żółta folia odblaskowa o średnicy 50 mm. Posiada krzyż centrujący, który pozwala na wygodne oraz precyzyjne celowanie. Całość wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, więc nie musimy się obawiać przypadkowego uszkodzenia urządzenia.

Folia dalmiercza
Folia dalmiercza jest dostępna w naszym sklepie w trzech rozmiarach: 2x2 cm, 4x4 cm oraz 6x6 cm. Bardzo dobrze ułatwia wykonanie pomiarów odległości przy pomocy tachimetru. Folia jest samoprzylepna i możemy ją przez to możemy ją osadzić w dowolnym miejscu. Odpowiednia struktura folii świetnie odbija światło. Posiada krzyż ułatwiający dokładne celowanie. Folia ta jest również niebywale pomocna podczas pomiarów dalmierzem laserowym.

Pryzmat precyzyjny Sinning

Oprócz zwykłych pryzmatów w naszej ofercie można znaleźć precyzyjny pryzmat służący do pomiarów kolejowych. Jego średnica to 42 mm i posiada bardzo dużą dokładność. Jest solidnie wykonany, jego obudowa zrobiona jest z aluminium. Dostępne stałe tego pryzmatu to 0, -30, -34 i –35 mm (standard). Może być stosowany z adapterem znaków regulacji lub z toromierzem Trimble GEDO.