Poziomica lub poziomnica (dopuszczalne są obie odmiany) lub regionalnie waserwaga - jest to najprostsze narzędzie służące wyznaczeniu poziomu. Poziomnica jest właściwie prostym, metalowym, odpowiednio długim profilem, który może posiadać różne przekroje w zależności od zastosowania. Najważniejszą częścią tradycyjnej poziomnicy jest libella. Tańsze modele mają zazwyczaj jedną libellę, jednak droższe modele mogą posiadać 3 lub więcej libell. Tę część właśnie obserwujemy podczas znajdowania poziomu. Warto wspomnieć na samym początku, że jest również elektroniczna poziomnica, która bardzo przypomina tradycyjną. Również ma libellę, jednak posiada wyświetlacz, na którym zobaczymy dokładny wynik nachylenia w stopniach.

Prosta w swojej konstrukcji, prosta w obsłudze, niezastąpiona przy profesjonalnej pracy budowlanej jak i zawieszeniu zwykłej półki w mieszkaniu. Mowa o tradycyjnej poziomicy. Oferta naszego sklepu zawiera wiele rodzajów poziomnic, z których z pewnością znajdziesz odpowiednią do wykonywania twojej pracy. W artykule opisane są podstawowe cechy poziomnic, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.
Budowa poziomicy BMI ALUSTAR

Libella

Przyjrzyjmy się dokładnie rodzajom libelli oraz parametrom jakie je określają. Libella to szklana, zamknięta ampułka wypełniona cieczą z zostawionym niewielkim pęcherzykiem powietrza. Ciecz wykorzystywana w libelli to alkohol lub eter.
Możemy się spotkać z libellami pudełkowymi, inaczej sferycznymi. Jest to jednak rodzaj libelli, który wykorzystuje się m. in. w niwelatorach, tachimetrach lub łatach. Libella przez swój okrągły kształt pozwala na szybkie wyznaczenie poziomu całej płaszczyzn, a nie jak w przypadku libelli rurkowej, którą musielibyśmy przekręcić o kąt prosty. Kolejnym zatem rodzajem, który znajdziemy w poziomnicach to libelle rurkowe. W nich pęcherzyk powietrza porusza się w jednej linii.
Parametry jakie definiują libelle to czułość oraz przewaga. Czułość to dokładnie długość łuku jaki zakreśli pęcherzyk przy obróceniu libelli o dany kąt. Przewaga libelli jest to kąt o jaki musimy obrócić libellę aby pęcherzyk przesunął się o jedną działkę.
 
Długość

Istotną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę podczas zakupu poziomnicy, jest jej długość. Dłuższe poziomice są znacznie dokładniejsze i możemy wychwycić niewielkie przechylenie podłoża. Bardzo długie łaty nadają się świetnie przy wylewaniu posadzki lub podczas prac z elewacją. Krótkie natomiast są bardziej poręczne oraz zdecydowanie lepiej przylegają do danej powierzchni. Krótkie poziomice sprawdzą się świetnie dodatkowa rzecz w domowej skrzynce narzędziowej. Oczywiście wybór długości zależy od miejsca i rodzaju pracy jakiej będziemy wykonywać tą poziomnicą, będąc profesjonalistą nie powinniśmy ograniczać się do jednej długości.Kształt

Poziomice różnią się nieco swoim kształtem oraz budową. Zaczniemy od poziomicy skrzynkowej. Jak nazwa wskazuje jest to profil aluminiowy przypominający skrzynię. Libelle są osadzone w tej obudowie. Taka konstrukcja jest sztywna i wytrzymała, a przy tym lekka. Kolejnym rodzajem to poziomnice dwuteowe. W przekroju poziomica wygląda jak litera H. Również jest to lekka konstrukcja, dodatkową zaletą jest lepsza możliwość chwytu tej poziomicy ze względu na jej kształt. Dodatkowo konstrukcja zapewnia wbudowanie libelli 360°, co umożliwia pomiary pod każdym możliwym kątem.

Przegląd modeli

Zasadniczo to jest najbardziej ogólna wiedza dotycząca poziomnic, teraz przejdziemy do opisu konkretnych modeli, ich zalet oraz przeznaczenia. W ofercie naszego sklepu Profigeo znajdziemy wiele poziomnic takich firm jak BMI, SOLA, czy STABILA. Są to firmy wykonujące profesjonalne narzędzia z niezwykłą dokładnością oraz cieszące się zaufaniem rzeszy klientów.

Poziomica BMI EUROSTARPierwszy omówiony model jest niemieckiej firmy BMI. Poziomica oferuje jednakowe, wiarygodne wyniki pomiarów. Profil wykonany z anodowanego aluminium jest bardzo sztywny i odporny na skręcanie. Dodatkowo zamontowano kauczukowe końcówki zabezpieczające poziomicę podczas upadku. Poziomica została wyposażona w jedną poziomą oraz jedną pionową libellę. Libelle są odporne na zbicie oraz posiadają kreski określające dokładne miejsce górowania pęcherzyka oraz kreski wyznaczające 2% spadku w każdą stronę. Dokładność libelli to 0,5mm/m. W ofercie mamy długości 40, 60, 80, 100, 120 cm.

Poziomica STABILA Typ 80AS oraz 80ASM

Są to wąskie poziomice wykonane z aluminium i posiadające żebrowanie, zapewniające ogromną wytrzymałość. Posiada dwie powierzchnie pomiarowe. Profil został pokryty elektrostatyczną powłoką przez co jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Na obu końcach mamy zabezpieczające zaślepki chroniące przed skutkami upadków. Libelle są wykonane z szkła akrylowego, a dokładność pomiaru to 0,5 mm/m. W przypadku modelu 80ASM poziomnica jest wyposażona w ferrytowe magnesy, które są 5 razy mocniejsze od zwykłych, pozwalają one na stabilny montaż poziomicy do metalowych powierzchni. W ofercie znajdziemy długości: 40, 60, 80, 100, 120 cm.

Kieszonkowa poziomica STABILA

Propozycja STABILA to świetne rozwiązanie jeśli potrzebujesz mieć poziomicę zawsze pod ręką. Niewielkich rozmiarów poziomica jest wykonana z plastiku oraz bardzo lekka. Posiada specjalny uchwyt do przyczepienia jej na pasku. W poziomice wmontowany jest system magnesów pozwalający na jej przymocowanie do metalowych powierzchni. Poziomica ma dwie powierzchnie pomiarowe, a dokładność libelli to 1 mm/m. Dostępne są dwa modele takiej poziomnicy. Pierwsza wersja Professional oraz druga wersja przeznaczona dla elektryków. Ten drugi model posiada specjalne wgłębienie, dzięki któremu nie musimy odczepiać poziomicy od gniazdka lub przełącznika w czasie jego montażu.

Poziomnica z uchwytami STABILA

Ten model firmy STABILA świetnie sprawdza się w ciężkich warunkach placu budowy. Mimo trudnych warunków, dzięki technologii instalacji libelli, poziomnica zapewnia ogromną dokładność 0,5 mm/m w normalnej pozycji. Aluminiowy profil jest wzmocniony żebrami, a jego końce są zabezpieczone kauczukowymi nakładkami chroniące przed upadkiem. Profil pokryty jest specjalną powłoką elektrostatyczną, która ułatwia czyszczenie po skończonej pracy. Tę poziomicę wyróżniają dodatkowe dwa uchwyty na palce ułatwiające jej przenoszenie. W ofercie możemy wybrać spośród  długości 60, 80, 120 i 200 cm.

Poziomnica STABILA typ R300

Specjalnie zaprojektowany kształt poziomicy sprawia, że praca z nią to sama przyjemność. Jej wyprofilowany kształt sprawia, że poziomica świetnie leży w dłoniach oraz zapewnia dwie duże powierzchnie pomiarowe. Profil jest odporny na skręcanie i bardzo sztywny. Dokładność poziomnicy to 0,5 mm/m przez długie lata dzięki systemowi instalacji libelli STABILA. Poziomnica jest wyposażona w jedną libellę poziomą oraz dwie pionowe. Pozioma libella jest dodatkowo usztywniona mostkiem, boki poziomnicy są chronione przez zdejmowane zaślepki kauczukowe.

Poziomnica teleskopowa STABILA typ 80T

To niezwykłe rozwiązanie firmy STABILA sprawia, że nie musimy posiadać kilku różnej długości poziomic, tylko wystarczy nam ta jedna. Przez zastosowanie rozsuwanych części oraz szybki i łatwy system blokady możemy szybko dostosować długość poziomnicy do miejsca pracy. Posiada jedną libellę poziomą oraz jedną libellę pionową. Dokładność poziomnicy różna, w przypadku złożonej jest to 0,5 mm/m, a rozsuniętej 1 mm/m. Poziomnica posiada nadrukowaną skalę metryczną do pomiarów odległości. Jej długość wynosi od 63-105 cm.

Poziomnica z otworami do znakowania STABILA typ 70

Ta poziomnica firmy STABILA to ideale rozwiązanie dla profesjonalnych elektryków. Profil jest niezwykle sztywny wykonany z aluminium oraz pokryty powłoką elektrostatyczną ułatwiającą późniejsze czyszczenie narzędzia. Na końcach zostały umieszczone nakładki antypoślizgowe oraz zapobiegające upadkom. Największą zaletą tego modelu są specjalne otwory oraz wymiary, które w znaczący sposób ułatwiają i przyspieszają montowanie gniazd oraz przełączników. Jej dokładność wynosi 0,5 mm/m, a jej długość wynosi 43 centymetry.