Co robią lasery budowlane? I w jaki sposób można je użyć?


Przy użyciu lasera rotacyjnego z łatwością wyznaczymy:

  • Poziom terenu
  • Wyrównanie w pionie
  • Nachylenie terenu
  • Spadek terenu automatycznie i manualnie
  • Pion

Niektóre lasery mają tylko jedną z cech, a niektóre mają wszystkie.

 

Jak odległość wpływa na sposób działania lasera?

Dokładność lasera zmienia się wraz z odległością. Na dłuższych dystansach nawet krzywizna Ziemi ma wpływ. Dodatkowo używany odbiornik może mieć wpływ na dokładność. W zależności od Twoich wymagań jest kilka rzeczy, które możesz rozważyć, aby poprawić dokładność.

Planelok – komunikacja radiowa w laserze i odbiorniku – komunikuje się i utrzymuje wiązkę lasera zablokowaną na stałej wysokości lub w ustalonym kierunku (w pionie). Laser działa, aby utrzymać wiązkę w stałej pozycji na odbiorniku. To nie tylko poprawia dokładność, ale jest najlepiej wykorzystywane do zastosowań wymagających większej dokładności, takich jak podkładki betonowe. Ta funkcja może również wyeliminować przesunięcie wiązki, które może być spowodowane wibracjami lub zmianami temperatury w ciągu dnia.

Ustawienie tolerancji (odbiorniki) - Tolerancja to ustawienie dokładności odbiornika. Odbiorniki Spectra Precision umożliwiają regulację tolerancji od poziomu drobnego do zgrubnego. Może to być pomocne, na przykład stosując szerszą tolerancję podczas pracy w miejscach gdzie sprzęt narażony jest na działanie kurzu/brudu/pyłu lub wąską tolerancję na przykład podczas wylewania betonu lub wysypywania drobnego kruszywa. Wszystkie odbiorniki Spectra Precision zachowują dokładność tolerancji w całym zakresie roboczym odbiornika, co w połączeniu z odczytem cyfrowym i wiodącą w branży wytrzymałością znacznie pomaga w poprawie dokładności.

 

Czy istnieją branżowe standardy dokładności?

Spectra Precision stawia na zgodność z deklarowanymi standardami, które wymagają, aby wszystkie produkty opuszczające fabrykę miały bardziej rygorystyczną specyfikację niż deklarowana specyfikacja. W większości przypadków lasery rotacyjne Spectra Precision mają wyższą dokładność niż deklarowana.

 Gdzie lasery znajdują zastosowanie?

Odpowiedź brzmi – wszędzie!

Lasery mogą być używane na zewnątrz z odbiornikiem oraz wewnątrz z odbiornikiem lub bez (w zależności od warunków oświetleniowych). Wszystkie lasery Spectra Precision mają bardzo dobrze widzialną wiązkę, dzięki czemu użytkownik może zobaczyć, gdzie znajduje się laser, aby szybciej ustawić odbiornik na wzniesieniu.

Czy mogę używać laserów do zastosowań pionowych?

To świetne rozwiązanie!

Do tego zastosowania zaprojektowano kilka laserów, które same poziomują się w osi pionowej. Wszystkie modele HV, GL400, GL600 i UL są przeznaczone do stosowania w osi pionowej. Zastosowania obejmują szalunki, fundamenty, ogrodzenia, elewacje i układ ścian. Laser może zastąpić żyłkę i może być używany na duże odległości. Należy pamiętać, że funkcja Planelok może być używana w pozycji poziomej lub pionowej. Dodatkowo dostępnych jest kilka zacisków laserowych i uchwytów odbiornika, które pomagają w szybkim i wydajnym ustawianiu osi pionowych.

Co to jest Grade Matching?

Grade Matching pozwala użytkownikowi  dopasować spadek gruntu pomiędzy dwoma wzniesieniami bez skomplikowanych obliczeń.

  • Ręczne dopasowanie nachylenia - po zmierzeniu wysokości lasera użytkownik przenosi odbiornik  na wysokość, którą należy dopasować. Następnie laser jest nachylany, aż wiązka osiągnie pozycję na poziomie odbiornika. Po zakończeniu ustawienie spadku zostaje dopasowane.
  • Automatyczne dopasowanie nachylenia - ten sam proces, co w przypadku ustawienia manualnego, z tą różnicą, że laser i odbiornik komunikują się drogą radiową, a wiązka jest automatycznie kierowana do pozycji na odbiorniku. Niektóre modele laserów wyświetlą również aktualny poziom spadku.

Co to jest automatyczne wyrównanie osi?

Podczas pracy ze spadkiem niezwykle ważne jest prawidłowe wyrównanie osi nachylenia. Każda niewielka niewspółosiowość może powodować błąd, szczególnie na odległość. Automatyczne wyrównanie osi umożliwia użytkownikowi automatyczne wyrównanie lasera do piasty nachylenia w celu zapewnienia prostej, ale dokładnej konfiguracji. Laser komunikuje się z odbiornikiem i ustawia się w linii z odbiornikiem umieszczonym na piaście nachylenia (może to być w zakresie +/- 40 stopni)