Bardzo często laser rurowy nazywany jest też niwelatorem liniowym lub niwelatorem rurowym. Nazwa ta wywodzi się z budowy takiego lasera mianowicie kształt zliżony jest do walca (rury), który emituje wiązkę laserową. Przykładem takiego lasera liniowego jest Spectra Precision DG711

W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić pracę przy wdrażaniu nowych lub modernizowaniu starych sieci wodociągowych lub kanalizacyjnych bez użycia lasera liniowego. Nie tylko ze względu na precyzję pomiaru ale również na wygodę i szybkość pracy, które wymiernie przekładają się na oszczędność czasu i pieniędzy.W praktyce możemy się spotkać z wieloma określeniami np.. laser liniowy, laser rurowy, niwelator liniowy czy niwelator rurowy. Ogólnie chodzi o to samo urządzenie występujące zawsze w postaci okrągłego walca z nóżkami, emitujące jedną wiązkę lasera czerwonego lub zielonego.
Niwelatory te są niezwykle precyzyjne, byłem w szoku, kiedy na wyświetlaczu TP-L4B ujrzałem trzy miejsca po przecinku. Lasery liniowe wyznaczają automatycznie kierunek i spadek góra i dół i umożliwiają bardzo szybszą realizację prac przy zachowaniu wysokiej dokładności, co przekłada się na widoczne podwyższenie efektywności pracy ekipy. Zyskują na tym wykonawca jak również mieszkańcy w okolicy budowy, dla których wszelkie prace remontowe są zawsze nieszczęściem.
Kolejną sprawą jest wodoszczelność i pyłoszczelność lasera rurowego Topcon TP. Oznaczenie IPX7 informuje, że laser jest w 100% odporny na kurz i pył – pierwsza cyfra, druga cyfra – to odporność na chwilowe zanurzenie na głębokości od 15-100cm w czasie nie dłuższym niż 30 min. Czyli jak zatopi studzienkę z niwelatorem to można bez nerwów wejść, wydostać niwelator i dalej nim pracować. Jak się pobrudzi błotem to pod kran umyć i można dalej pracować.