Wyznaczanie poziomu jest podstawową czynnością wykonywaną podczas wielu prac. Pierwszym narzędziem jakie przychodzi na myśl to tradycyjna poziomica z libellami. Coraz częściej jednak możemy się spotkać z poziomnicami laserowymi, między innymi są to lasery krzyżowe. Podczas wyznaczaniu pionów i poziomów nie będziemy jednak spoglądać na libelki rurkowe, lecz obserwować wiązkę lasera.
Poziomice tego typu nie wymagają dokładnego poziomowania. Urządzenia mają wbudowane kompensatory, które ustawiają wiązkę lasera w poziomie. Instrument może posiadać jedną, dwie lub trzy wiązki ułożone pod kątem 90° względem siebie. Bardzo dobrymi laserami są te modele, których zakres wyświetlania wiązki to 360°, przez co nie musimy obracać lasera na statywie.

Zasięg i zastosowanie

Wygoda oraz zasięg pracy zależy od widoczności wiązki lasera, wiąże się to z faktem, że podczas dużego nasłonecznienia ciężko nam będzie obserwować wiązkę. Oprócz nasłonecznienia, odległość również wpływa na widoczność wiązki lasera. Biorąc te rzeczy pod uwagę najlepiej ten instrument będzie się sprawdzał w pomieszczeniach. Stosując dodatkowo odbiornik kompatybilny z naszym laserem, jesteśmy w stanie go używać na zewnątrz, nie przejmując się widocznością wiązki. Zakres prac do jakich może być użyty ten sprzęt jest bardzo szeroki. Może to być trywialne wieszanie obrazków, malowanie wzorów na ścianie, lub bardziej poważne prace jak stawianie ścian działowych. Jeśli urządzenie ma możliwość blokowania kompensatora jesteśmy w stanie wyznaczać nim skosy.

Kolor wiązki lasera

Warto zwrócić uwagę na to, że możemy wybrać kolor wiązki lasera. Możemy wybrać czerwony lub zielony i wcale nie chodzi tylko o to, który kolor lubimy bardziej. Zdecydowana większość producentów oferuje instrumenty wysyłające wiązkę czerwoną, również większość klientów takie kupuje. Jest to skutek po pierwsze wyższej ceny laserów zielonych oraz bardziej skomplikowanego systemu optycznego. Jednak zasadniczą ich przewagą jest widoczność. Jeśli bardzo nam zależy na widoczności wiązki lasera, zdecydowanym faworytem jest kolor zielony.

Dodatkowe akcesoria

Sam instrument nie wystarczy i potrzebujemy mieć w wyposażeniu coś jeszcze. Do korzystania w pełni z urządzenia potrzebujemy mieć statyw lub uchwyt. Do pracy z laserem krzyżowym spokojnie nam wystarczy statyw fotograficzny. Zaletą takiego statywu jest ruchoma głowica, dzięki której możemy wiązkę lasera ustawić pod wymaganym dla nas kątem. Oprócz statywu możemy wybrać też specjalne uchwyty, które możemy zamontować na ścianie lub profilach aluminiowych.

Jeśli chcemy, żeby sprzęt nam służył przez lata musimy dobrze go zabezpieczyć podczas transportu i przechowywania. Najlepszą opcją będą kufry z tworzywa. Miękkie pokrowce nie chronią tak urządzenia jak twarde walizki, ponadto możemy w nich zmieścić jeszcze kilka akcesoriów.

Oferta sklepu

W ofercie naszego sklepu znajdują się bardzo dobre lasery, które sprawdzą się do zaawansowanych robót jak również tych najbardziej trywialnych. Poniżej przedstawione są wybrane modele laserów.

Laser krzyżowy FORGEO

Laser krzyżowy Forgeo jest świetną pozycją poprzez bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wyświetla płaszczyzny o zakresie 360°, jedną poziomą oraz dwie pionowe ułożone pod kątem prostym względem siebie. Jest świetnym zamiennikiem dla tradycyjnej poziomnicy. Zestaw zawiera walizkę transportową, ładowarkę i tarczkę celowniczą. Wszystko obejmuje roczna gwarancja.

Laser Krzyżowo Punktowy Spectra Precision 1.3XL-EU

Laser Spectra Precision 1.3XL-EU to bardzo dobrze wykonany laser. Wyświetla wiązkę lasera w 3 płaszczyznach jednak nie w zakresie 360°. Dodatkowo wysyła jedną punktową wiązkę. Urządzenie jest intuicyjne w obsłudze. Posiada możliwość pracy z odbiornikiem co ułatwia wykonywanie czynności na zewnątrz. Jest odporny na bezpośredni upadek z jednego metra na podłoże betonowe. W zestawie oprócz instrumentu znajdziemy również pojemny kufer z tworzywa, okulary laserowe, tarczkę celowniczą, zestaw akumulatorów i ładowarkę. Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją.

Laser Krzyżowy Spectra Precision LT56

Laser Spectra Precision LT56 oferuje trzy płaszczyzny z 360 stopniowym światłem lasera. Wyświetla płaszczyznę poziomą oraz dwie płaszczyzny pionowe ułożone pod kątem 90°. Automatycznie samopoziomujący laser zasilany jest akumulatorkami litowo-jonowymi, które zapewniają pracę od 25 do 45 godzin, w zależności od liczby używanych wiązek. Wraz z odbiornikiem HR220 jesteśmy w stanie bezproblemowo używać laser również na zewnątrz. Wytrzymała obudowa oraz producent gwarantują sprawność urządzenia po upadku z wysokości jednego metra. W zestawie otrzymujemy instrument, uchwyt ścienny, okulary laserowe, tarczkę celowniczą i ładowarkę, wszystko mieści się w wytrzymałym kufrze transportowym. Urządzenie jest objęte dwuletnią gwarancją.

W ofercie znajdziemy także podobny model Spectra Precision LT58-G, który wysyła zieloną wiązkę lasera.