Przystępując do pomiarów chcemy sprawić, aby instrument był zamocowany bezpiecznie i stabilnie. Dlatego jest to niezbędne, aby posiadać bardzo dobrze dopasowany statyw do naszego urządzenia oraz miejsca pomiarów. Wbrew pozorom walka o dokładne pomiary zaczyna się już przy wyborze statywu. Źle dobrany statyw może nam bardzo przeszkadzać przy wykonywaniu pomiarów i nawet obniżać jego dokładność. Taki trójnóg może być dla nas za ciężki, zapadać się w podłoże lub być niestabilny dla naszego instrumentu.KONSTRUKCJA

Musimy wiedzieć z czego statyw jest zbudowany. To, że jego konstrukcja jest prosta jak budowa cepa wcale nie znaczy, żeby nie poświęcić temu zagadnieniu nawet minutki.
Zaczniemy od tego, że statyw stoi na 3 składanych nogach. Nogi mogą być zakończone grotami, które wbija się w ziemię dla lepszej stabilizacji, lub gumowymi końcówkami, które zapobiegają ślizganiu się na posadzkach. Jest również rozwiązanie łączące oba te zakończenia w jedno, czyli tzw. kombi. Do blokowania rozsuwanych nóg stosuje się śruby zaciskowe, które są bardzo mocne, a drugim sposobem są zaciski mimośrodowe, które są szybsze i łatwiejsze w użytku. Na samym szczycie trójnogu mamy głowicę w kształcie trójkąta lub koła. Na głowicy ustawiamy instrument i mocujemy go od spodu śrubą sercową przymocowaną do statywu. Wiemy już z czego składają się statywy i w jakich miejscach się różnią, dlatego możemy przejść do omówienia ich rodzajów.

STATYWY DREWNIANE

Statywy drewniane należą w większości do grupy statywów ciężkich. Są najbardziej stabilne ze wszystkich rodzajów, zawdzięczają to swojej masie. Można je używać przy silnym wietrze, a bardzo ciężkie statywy pozwalają nawet na montaż zmotoryzowanych tachimetrów. Mocne śruby zaciskowe do blokowania nóg również przyczyniają się do wysokiej stabilności. Całość sprawia, że takich statywów możemy używać przy pomiarach o dokładności mniejszej niż 3”. Podczas użytkowania musimy mieć świadomość, że statyw nie będzie się sprawdzał na niestabilnych podłożach. Nogi statywu przez swoją masę będą się zapadać w błocie, rozgrzanym asfalcie lub na piaszczystym podłożu. Statyw jest ciężki i niewygodny w transporcie i będzie uciążliwy przy zmianie stanowisk. Dodatkowo drewno ciężko znosi warunki atmosferyczne, pochłania wilgoć i statyw może się odkształcać.

Statyw bez rozsuwanych nóg

W ofercie naszego sklepu możemy znaleźć statyw drewniany bez rozsuwanych nóg. Jest bardzo stabilnym statywem. Możemy montować na nim ciężkie tachimetry, ciężkie lasery obrotowe, ciężkie skanery oraz teodolity. Największą wadą niestety jest trudność w transporcie.
Statyw ciężki z rozsuwanymi nogami
Również posiadamy w ofercie ciężki statyw drewniany z rozsuwanymi nogami. Blokowany na klamry lub śruby zaciskowe. Również przeznaczony do pracy z ciężkimi instrumentami. Ten statyw będzie dużo łatwiejszy w transporcie od poprzedniego.
Statyw średniociężki
Jeśli nie potrzebujemy tak ciężkiego statywu, możemy wybrać nieco lżejszy od poprzednich prawie o 2 kg. Będzie się świetnie nadawał do mocowania tachimetrów, teodolitów i laserów obrotowych o przeciętnej wadze lub niwelatorów podczas niwelacji precyzyjnej. Również posiada składane nogi z blokadą w postaci klamr lub śrub zaciskowych.

STATYWY ALUMINIOWE

Statywy aluminiowe są bardzo uniwersalne oraz tanie, przez co są grupą najczęściej wybieraną, nie tylko przez geodetów. Trójnogi te są bardzo lekkie i łatwe w transporcie. Sprawdzają się świetnie z lekkimi instrumentami oraz przy pomiarach takich jak niwelacja, gdzie często zmieniamy stanowisko. Bardzo dobrze poradzi sobie na niestabilnym podłożu. Aluminium jest odporne na warunki atmosferyczne, jednak musimy uważać używając go podczas dużego nasłonecznienia, ponieważ wtedy statyw będzie się nagrzewał, co może skutkować rozpoziomowaniem instrumentu.
Statyw Forgeo
Bardzo dobrą pozycją naszego sklepu, spośród statywów aluminiowych, jest trójnóg Forgeo. Jest najlepiej sprzedającym się statywem z naszej oferty. W całości jest wykonany z lekkiego i mocnego aluminium. Posiada średniej wielkości głowicę wraz z śrubą sercową 5/8”. Nogi blokowane są metalowymi zaciskami mimośrodowymi. Świetnie sprawdzi się w pracy z niwelatorem optycznym lub laserowym.

STATYWY FIBERGLASSOWE

Niezbyt popularnym jednak świetnym rozwiązanie są statywy fiberglassowe, czyli wykonane z włókna szklanego. Wynika to z dużej różnicy cenowej między innymi rodzajami statywów. Gabarytami te statywy są porównywalne do tych drewnianych. Są bardzo stabilne, posiadają szeroką głowicę zapewniającą pewny montaż instrumentu. Te trójnogi są przystosowane do współpracy z ciężkimi urządzeniami takimi jak zmotoryzowane tachimetry, teodolity lub ciężkie lasery. Najważniejszą zaletą jest bardzo dobra odporność na warunki atmosferyczne, praktycznie nie są wrażliwe na promienie słoneczne lub wilgoć. Statyw ten pozwoli nam wykonywać bardzo dokładne pomiary przez wiele lat.

Statyw Seco

W naszym sklepie znajdziemy modele statywów fiberglassowych firmy Seco. Te statywy certyfikowane są jako spełniające lub nawet przewyższające normy ISO. Zastosowanie kompozytu z włókna szklanego wraz z materiałami najwyższej jakości sprawiają, że przewyższają swoimi właściwościami inne statywy. Jest to rozwiązanie warte swojej ceny.

STATYWY KORBOWE

Statyw korbowy jest inny i odbiega od budowy wyżej omówionych statywów. Ta różnica w jego konstrukcji to głowica umieszczona na ruchomej rurce. Ta znacząca zmiana pozwala na bardzo łatwą zmianę wysokości instrumentu przy użyciu korby, bez konieczności manewrowania nogami statywu. Taki statyw jest niezbędny podczas pracy z laserami rotacyjnym. Praktycznie niemożliwym byłoby ustawienie lasera na żądanej wysokości przez wysuwanie po kolei nóg statywów. Takie trójnogi pozwalają również na bezpieczny montaż tachimetrów lub teodolitów. Zazwyczaj wykonane są z aluminium i posiadają zaciski mimośrodowe. Przeważnie stosuje się je w budownictwie.

Statyw Forgeo

Pozycją, na którą warto zwrócić uwagę, to statyw Forgeo, który jest bardzo popularny dzięki swojemu stosunkowi jakości do ceny. Posiada gumowe stopki zapobiegające ślizganiu się oraz łańcuszki, które uniemożliwiają rozsunięcie się nóg. Na ruchomej rurce znajduje się podziałka milimetrowa, ułatwiająca ustawienie urządzenia na żądanej wysokości.

Statyw Stabila

Interesującą pozycją jest również statyw budowlany Stabila. Wyposażony jest w funkcjonalny system umożliwiający amortyzowane pneumatycznie opuszczanie po zwolnieniu kolumny. Nogi zakończone są kolcami oraz obrotowymi gumowymi nakładkami co pozwala statyw wbić w ziemię lub ustawić na posadzce. Nie musimy się obawiać, że nogi statywu nam się rozsuną ponieważ są zabezpieczone łańcuchem.

UCHWYTY

Oprócz montowania instrumentów na statywie możemy je zamontować na specjalnych uchwytach. Taki uchwyt ułatwia montaż laserów podczas prac budowlanych blisko ściany lub sufitów. Są też takie rodzaje, które montuje się na słupach i kolumnach. Są bardzo wytrzymałe i stabilne, przez co pozwalają na montaż tachimetrów.

Uchwyt montażowy M300

Ten uchwyt jest przeznaczony do konkretnych modeli laserów Spectra Precision HV301 i HV301G. Oczywiście w ofercie naszego sklepu spokojnie znajdziemy podobne pozycje przeznaczone do innych modeli lub całkiem uniwersalne. Możemy go bez problemu zamontować na ścianie, słupach lub profilach. Taki montaż pozwala na precyzyjne oraz sztywne ułożenie lasera. Możemy wtedy spokojnie przystępować do dalszej pracy bez obaw.

Uchwyt Seco

Uchwyt Seco jest bardzo stabilny przez dużą powierzchnię styku z miejscem jego montowania.  Uchwyt może być zamontowany na czas pomiaru poprzez pas ściągający lub na stałe przez śruby 3/8. Regulowana kolumna wraz z obrotową głowicą zapewnia precyzyjne ustawienie instrumentu na konkretnej wysokości. Zakres regulacji to 30 cm.

AKCESORIA

Na sam koniec warto wspomnieć o akcesorium do statywu jakim jest trójnik. Jest to podstawka pod statyw, która zapobiega rozsunięciu się nóg. W przypadku również, gdy mamy statyw z grotami, możemy go rozłożyć bezpiecznie na posadzce nie uszkadzając jej. Jest to ciekawy dodatek do naszego wyposażenia, który może wspomóc pomiary.